Motywy wyboru roślinnych zamienników produktów mlecznych wśród konsumentów

Zachowania konsumenckie to ogół czynności motywowanych chęcią zaspokojenia przez konsumenta jego potrzeb, które obejmują: nabywanie, posiadanie oraz użytkowanie środków zaspokajania potrzeb [30]. Wśród czynników decydujących o wyborze żywności zwraca się uwagę na otoczenie ekonomiczne i społeczne [34], jak również na sposób postrzegania przez konsumentów wybranych aspektów w odniesieniu do żywności i żywienia, takich jak: motywy zakupu, atrybuty jakości żywności oraz sposoby przygotowania i spożywania posiłków...(więcej)

Układy dyspersyjne w przemyśle mleczarskim – otrzymywanie i ocena

Najprostszą definicję układu dyspersyjnego można znaleźć w słowniku języka polskiego i według tego źródła jest to „układ fizycznie niejednorodny, składający się z fazy rozpraszającej i znajdującej się w niej w postaci drobnych cząstek fazy rozproszonej” [15]. W każdym układzie dyspersyjnym znajdują się dwie fazy: faza ciągła i faza rozproszona. Fazą ciągłą może być substancja będąca płynem, gazem i ciałem stałym. W każdej z wymienionych substancji będących fazą ciągłą mogą być rozproszone gazy, ciecze i ciała stałe, tworząc układ koloidalny. Wielkość cząstek rozproszonych w fazie ciągłej mieści się w granicach od 1 nm do 15 μm. W zależności od charakteru fazy ciągłej i fazy rozproszonej układy dyspersyjne mają różną nazwę...(więcej)

Otrzymywanie rzemieślniczych serów pleśniowych typu camembert z dodatkiem mięty pieprzowej cz.1

Surowcem stosowanym do produkcji serów jest mleko surowe, które odpowiada wymaganiom Rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady [7]. Przy ocenie mleka przeznaczanego do produkcji serów należy zwracać szczególną uwagę na trzy główne aspekty. Pierwszym z nich jest skład chemiczny mleka, m.in. zawartość kazeiny, soli i jonów wapniowych oraz cytrynianów. Zbyt mała zawartość kazeiny zmniejsza wydajność sera i może powodować nieprawidłowości w strukturze wyrobu. Ponadto, obniżona zawartość jonów wapnia wydłuża czas koagulacji, co negatywnie wpływa na proces produkcji. Zbyt niska zawartość cytrynianów prowadzi do powstawania wad smakowo-zapachowych, co jest szczególnie istotne w delikatnych serach takich jak Camembert...(więcej)

Aspekty technologiczne produkcji napojów jogurtowych hybrydowych mleczno-sojowych z wykorzystaniem bakterii kwasu mlekowego

Napój hybrydowy łączący mleko i soję zyskuje popularność, szczególnie wśród produktów fermentowanych, dzięki korzyściom zdrowotnym i odżywczym. Tego rodzaju połączenie dostarcza pełnowartościowych białek, w tym roślinnych izoflawonów o działaniu przeciwutleniającym, wspierających równowagę hormonalną. Napoje hybrydowe są także atrakcyjne dla osób ograniczających produkty odzwierzęce, ale ceniących ich smak i konsystencję....(więcej)

Zastosowanie pulsacyjnego pola elektrycznego do utrwalania mleka wykorzystywanego w serowarstwie

Jedną z najważniejszych operacji stosowanych w przetwórstwie mleka jest obróbka cieplna, której głównym celem jest zminimalizowanie zagrożenia zdrowotnego przez zniszczenie szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów chorobotwórczych. Dobór parametrów i odpowiedniego systemu obróbki termicznej w technologiach stosowanych w przetwórstwie mleka stanowi jeden z kluczowych elementów. Jednak zastosowanie metod termicznych do zabezpieczenia jakości zdrowotnej wiąże się również z przebiegiem wielu niekorzystnych zmian chemicznych i fizycznych składników mleka, co w konsekwencji często utrudnia przeprowadzenie innych operacji technologicznych i odbija się na jakości ostatecznego wyrobu...(więcej)