Właściwości energetyczne osadów ściekowych

Osady ściekowe powstają jako odpad w procesie oczyszczania ścieków. Ze względu na rodzaj i właściwości oczyszczanych ścieków, rodzaj technologii wykorzystanej do oczyszczania ścieków oraz etap oczyszczania (np. osady wstępne, przefermentowane, odwodnione) powstają osady ściekowe o zróżnicowanych właściwościach i podatności na dalsze procesy przetwarzania [1]. Głównym rodzajem osadów ściekowych powstających w typowej oczyszczalni ścieków jest nadmiarowy osad czyny. Osad czynny powstaje w komorze napowietrzania, a wydzielany jest ze strumienia oczyszczanych ścieków w osadniku wtórnym. Osad czynny jest żywą zawiesiną mikroorganizmów zdolnych do prowadzenia procesów utleniania związków organicznych, nitryfikacji, denitryfikacji lub wykazujących zdolność do kumulowania fosforu [2]. Osady ściekowe ze względu na swoje właściwości mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego...(więcej)

Sektor mleczarski a środowisko

Sektor mleczarki posiada ogromny potencjał ekonomiczny, gdyż w rankingu Top 200 najcenniejszych polskich marek w roku 2023 uplasowało się 19 firm z sektora mleczarskiego, a najwyżej notowana zajęła 17 miejsce. Trzeba rozbijać współpracę sektora z nauką, gdyż rynek startupów który w 2022 r. wygenerował wartość ponad 6 bln USD (6 000 mld), a w ostatnich 30 latach tempo wzrostu polskiej gospodarki było jednym z najszybszych na świecie.

Wpływ sektora mleczarskiego na środowisko jest silnie skorelowany z potencjałem ekonomicznym i inwestycjami prowadzonymi w tej gałęzi gospodarki. Na pełne dane makroekonomiczne, czy opracowania naukowe wskaźników obrazujących rok 2023, a zwłaszcza 2024 należy zaczekać, gdyż mają one charakter wtórny, dlatego jak się wydaje zasadnym, jest spojrzenie na uwarunkowania gospodarcze z perspektywy opinii czołowych globalnych analityków. 21 listopada 2023 r. Ruchir Sharm szef Rockefeller International powiedział: „w 2022 i w 2023 r. udział Chin w światowym PKB zmniejszał się. To historyczna zmiana. Chiny nie przyczyniają się już do wzrostu światowej gospodarki. Za jej rozwój odpowiadają USA i kraje wschodzące, w tym zwłaszcza: Indie, Indonezja, Meksyk, Brazylia i Polska”. Zaliczenie naszego kraju do grupy gospodarek mających wpływ na koniunkturę światową ma silne podstawy we wskaźnikach ekonomicznych. Tydzień wcześniej 15 listopada 2023  r. magazyn Forbes przy współpracy z firmą badawczą Minds & Roses przygotował ranking Top 200 najcenniejszych polskich marek w roku 2023. W tym zestawieniu uplasowało się 19 firm z sektora mleczarskiego, a najwyżej notowana zajęła 17 miejsce. Co więcej w najszerszym rankingu 1000 największych polskich firm opracowanym przez „Nowy Przemysł” we  współpracy z „Dun & Bradstreet Poland” wskazano, że „aż 75% uwzględnionych w badaniu firm jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, kolejne 16% – w dobrej. Ostatnim elementem spajającym sektor mleczarski i mającym realny wpływ na środowisko jest korelacja praktyki i nauki. Na tym polu miernikiem innowacyjności jest rynek startupów który w 2022 r. wygenerował wartość ponad 6 bln USD (6 000 mld) i to w pandemicznym 2021 r. To więcej niż PKB każdego kraju, poza USA, z grupy G7.  Z szacunków, jakie 6 października 2021 r. (nowszych brak) zaprezentowała „Gazeta Rolnicza Nasza Rola”, wynika że: „w 2020 r. w startupy z branży rolno-spożywczej (AgriTech) na całym świecie, zainwestowano blisko 30 mld USD”. Mamy zatem wolumen 6 000 mld, a wykorzystaliśmy tylko 30 mld USD. Przywołane dane dotyczące potencjału polskich firm sektora AgriTech silnie korelują z analizą Banku Światowego z 11 maja 2022 r. „Paths of Productivity Growth in Poland: A Firm Level Perspective” z której wynika, że „w ostatnich 30 latach tempo wzrostu polskiej gospodarki było jednym z najszybszych na świecie”. Raport ten był z podziwem komentowany w Davos w 2022 roku.

Sposoby zagospodarowania osadów ściekowych powstających w oczyszczalniach ścieków mleczarskich

Europejski przemysł mleczarski odpowiada za produkcję około 160 milionów ton mleka (22% światowej produkcji) [2]. Jednocześnie przetwarzanie mleka i produktów mlecznych prowadzi do powstania dużych ilości ścieków, które muszą być oczyszczone przed ich odprowadzeniem do środowiska lub ponownym wykorzystaniem. Ciąg technologiczny przeznaczony do oczyszczania ścieków mleczarskich zazwyczaj podzielony jest na trzy główne etapy...(więcej)

Image

Office Address

  • 121 King Street, Australia
  • example@gmail.com
  • (00) 2500-123-4567

Social List