Oczekiwania i postawy konsumentów wobec fermentowanych produktów mlecznych – potencjał i możliwości ich prozdrowotnego oddziaływania na organizm człowieka

Współczesne dokonania w zakresie badań żywieniowych oraz edukacji żywieniowej stanowią podstawę rozwiązań dla wielu zdrowotnych problemów, umożliwiając jednostkom funkcjonowanie w pełni zdrowia oraz przy niskim ryzyku zapadalności na choroby metaboliczne, co w konsekwencji przekłada się na jakość życia. Długoterminowa poprawa nawyków żywieniowych wymaga unowocześniania podejścia wykorzystującego możliwości jakie dają badania epidemiologiczne, realizowane dzięki postępowi, m.in. w genomice, metabolomice i proteomice oraz dzięki badaniom nad ludzkim mikrobiomem...(więcej)

Wartość odżywcza wybranych typów kozich serów twarogowych

Szeroka gama dostępnych na rynku przetworów mlecznych stanowi wyzwanie dla konsumentów dokonujących codziennych wyborów żywieniowych. Produkty te charakteryzuje bardzo wysoka wartość odżywcza, dostarczają organizmowi składników budulcowych oraz regulujących. Przetwory mleczne wytwarzane są nie tylko na bazie mleka krowiego, ale też innych ssaków charakterystycznych dla regionu geograficznego – kóz, owiec, wielbłądów, klaczy, bawołów i in. Mleka te oraz otrzymywane z nich sery, jogurty, kefiry itp. mają zróżnicowaną wartość żywieniową i proporcje poszczególnych składników odżywczych [1, 4]....(więcej)

Postbiotyki – doskonałe narzędzie do promowania zdrowia. Część 2

Postbiotyki są unikalnym śladem mikrobiologicznym pozostawianym w wielu produktach fermentowanych, w tym w fermentowanych produktach mlecznych przez szereg gatunków bakterii i grzybów. Najlepiej przebadanym źródłem postbiotyków są bakterie z rodzajów Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus oraz drożdze Saccharomyces. W ostatnich latach pod kątem działania postbiotycznego intensywnie badane są też bakterie Faecalibacterium, Akkermansia muciniphila oraz Eubacterium hallii. Rolę terapeutyczną postbiotyków dostrzegł przemysł farmaceutyczny, który wprowadził już do obrotu handlowego szereg postbiotycznych preparatów...(więcej)

Opracowanie nowych technologii funkcjonalnych produktów mleczarskich

Mleko i produkty mleczne to prawdziwy skarb dla naszego zdrowia. Dzięki nim możemy mieć mocne kości, zdrowe serce i więcej energii [1, 9]. Dodatkowo stanowi doskonałą bazę do otrzymywania innowacyjnych produktów spożywczych o właściwościach funkcjonalnych. Według Tidona i in. [2009], żywność funkcjonalna jest zaprojektowana w celu poprawy ogólnego zdrowia i samopoczucia człowieka...(więcej)

Maślanka - zastosowanie w produkcji potraw

Maślanka to produkt uboczny powstający podczas produkcji masła [1, 3]. Polska Norma [PN-A-86061:2002] definiuje maślankę, jako produkt mleczny, który otrzymuje się także w wyniku dodatkowej fermentacji z zastosowaniem charakterystycznych kultur maślarskich (Lactococcus lactis subspecies cremoris, Lactococcus lactis subspecies lactis oraz Leuconostoc mesenteroides subspecies cremoris)[4]. Maślankę określa się jako orzeźwiający napój o łagodnym, lekkim, śmietankowo-orzechowym smaku. Do sprzedaży dla konsumentów maślankę produkuje się poprzez zmieszania naturalnej maślanki i mleka z dodatkiem kultur bakterii fermentacji mlekowej [2]. Tradycyjnie maślanka powstawała podczas domowego wyrobu masła po wydzieleniu się ziaren tłuszczu z kwaśnej śmietany, była sprzedawana na targach z wielkich blaszanych baniek i określana jako gęstawy napój mlecznych z widocznymi pływającymi ziarnami masła w mętnobiaławej cieczy...(więcej)