Korzyści z ograniczania śladu węglowego w gospodarstwie produkującym mleko

Zmiany klimatyczne obserwowane w ostatnich latach, a zwłaszcza coraz wyższe temperatury powietrza (tzw. globalne ocieplenie) i wody, gwałtowne zmiany pogody, topnienie lodów Arktyki i Antarktydy to fakty nie podlegające dyskusji, widoczne „za oknem”. Bezdyskusyjne są również skutki tych zmian, w tym powodzie, pożary, susze, pustynnienie, ginięcie w ich efekcie wielu gatunków zwierząt i roślin itp. Zmiany klimatu potęgują również problemy społeczne, pogłębiając nierówności pomiędzy północą a południem globu, których skutkiem są między innymi migracje ludności. Nie ma sporów wśród klimatologów o to, czy mamy do czynienia ze zmianami klimatu. Przedmiotem dyskusji i sporów
są raczej przyczyny tych zmian. Czy są one wynikiem działalności człowieka, czy efektem naturalnych wahań temperatury? Czy gromadzenie się tzw. gazów cieplarnianych jest tylko wynikiem rozwoju przemysłu i rolnictwa?...(więcej)

Ślad Węglowy: Potencjał globalnego ocieplenia biogenicznego metanu

Metan (CH4) jest jednym z gazów cieplarnianych powstających między innymi z rozkładu materii organicznej, w tym z odpadów organicznych powstających w procesach produkcji i przetwarzania mleka. W niekontrolowanych warunkach, metan dostaje się do atmosfery. Średni czas życia metanu w atmosferze wynosi 11,8 lat od momentu emisji. Podczas przebywania w atmosferze metan ulega rozkładowi w wyniku różnych procesów. Najczęstszą forma rozkładu jest utlenianie. Całkowite utlenianie metanu prowadzi ostatecznie do wytworzenia CO2 (atmosferyczny CO2) [1]. Jednak nie cały wyemitowany metan ulegnie przemianie do CO2. Wynika to z faktu, że nie wszystkie reakcje ostatecznie prowadzą do powstania CO2. Niektóre produkty reakcji przemian metanu składają się z nie metanowych lotnych związków organicznych (NMLZO), głównie formaldehydu...(więcej)