Mleko kobiece jest źródłem składników niezbędnych dla wczesnego wzrostu i rozwoju człowieka. Tymi składnikami są woda, nutrienty tj. białka, peptydy, cukry, tłuszcze, a także elementy mineralne (wapń, żelazo) oraz witaminy (A, E, B). Podczas pierwszych miesięcy życia niemowlaka kształtują się bardzo ważne dla niego cechy, czyli metabolizm, preferencje smakowe oraz nawyki żywieniowe [10]. Specjaliści uważają, że pokarm matki jest najodpowiedniejszym pożywieniem dla jej dziecka, gdyż „dopasowuje” się do dynamicznie zmieniających się potrzeb i możliwości niedojrzałego jeszcze organizmu niemowlęcia [8]. Z uwagi na znaczenie pokarmu matki dla zdrowia i rozwoju dziecka, spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy istnieje możliwość aby alergeny mleka krowiego mogły zaszkodzić dziecku karmionemu piersią? ...(więcej)
Zdrowie kobiet ciężarnych definiowane jest jako całkowity dobrostan odzwierciedlający się w trzech najważniejszych aspektach: fizycznym, społecznym i psychicznym. Związane jest nie tylko z brakiem choroby, ale zależy od wielu zachowań trwających od najwcześniejszych lat życia [3]. Szczególne znaczenie mają w tym zakresie zachowania żywieniowe, ponieważ niedobór pewnych składników odżywczych w okresie ciąży oraz czasie ją poprzedzającym może znacząco wpłynąć zarówno na zdrowie przyszłych matek, jak również ich dzieci...(więcej)
Laktoza jest dwucukrem zbudowanym z glukozy i galaktozy. Występuje ona w mleku ssaków i jego przetworach. Jest również obecna w produktach spożywczych i potrawach, do których dodano mleko, mleko w proszku lub inne produkty mleczne. W przewodzie pokarmowym, laktoza hydrolizowana (rozkładana) jest do cukrów prostych, glukozy i galaktozy, przez enzym laktaza (beta-galaktozydaza). Enzym ten występuje w rąbku szczoteczkowym nabłonka jelita cienkiego. Jego ilości w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa są duże, a następnie w kolejnych latach życia stopniowo się zmniejszają, choć w różnym stopniu u poszczególnych osób. (więcej)